Osvětlení koupelny

Osvětlení koupelny

Osvětlení udává atmosféru interiéru, dokáže opticky zvětšit nebo prosvětlit, zajistí příjemné prostředí pro běžné činnosti i soustředěnou práci. Každá místnost má na osvětlení zcela jiné nároky, koupelna a kuchyně klade ty nejnáročnější.

Bezpečný provoz

Koupelna je ve většině bytů řešená v místnosti bez přirozeného osvětlení okny. Interiér tak musí být vybaven mimořádně silnými zdroji, které zajistí kvalitní rozptylové světlo. Prostoru u umyvadla nebo kosmetického zrcadla je ještě doplňkově vybaven dalším přímým zdrojem. U svítidel je třeba dbát na správnou volbu intenzity i barvy světla, ale také na bezpečné provedení. Kryt zdroje musí odolat vysoké vzdušné vlhkosti a páře, podle výšky umístění i možnému zasažení kapkami vody. V tomto ohledu jsou doporučovanou volbou LED svítidla. Kvalitní svítidla dosahují mnohonásobně vyšší odolnosti i vůči prachu a vlhkosti. Pracují s okamžitým nástupem světla a využívají minimální odběr energie. Navíc je možné je kombinovat se stmívači, volit různé odstíny barevného spektra od chladné bílé po teplou. Variabilní možnost práce se světlem oceníte při přechodu z ranního spěchu k dlouhé relaxaci v podvečer.

Praktické řešení

LED zdroje kromě volby intenzity a barvy světla nabízí i řadu možností v instalaci. Zajímavé je bodové osvětlení umístěné do podhledu. Bodovky můžou také lemovat kosmetické zrcadlo. Podle způsobu provedení můžete využít pevné body, ale také svítidla, která můžete libovolně nasměrovat. Ochranný kryt využívá nenápadné řešení v bílé barvě, můžete však volit i kontrastní lesky nebo matný kov a svítidla dokonale přizpůsobit vybavení koupelny.

Estetický vzhled

Pracovat se světlem můžete nejen v samotném interiéru koupelny, ale také cestou k ní. Ložnici a koupelnu, nebo dětský pokoj můžete s důležitou místností spojit nočním jemným světlem. Při noční cestě na toaletu se tak uchráníte našlápnutí na odloženou hračku, dětem dodáte odvahu a zajistíte větší pohodu. Noční světla vydávají slabé světlo, které vás neoslní a přitom dostatečně osvětlí prostor. Praktickou variantou jsou také senzory, které svítidla aktivují pohybem a automaticky je po nastavené časové prodlevě vypnou.

 

Vybavení koupelny si žádá dobré plánování. Dopřejte si čas a představte si koupelnu v několika variantách. Myslete na dostatečné rozptylové světlo pro běžné mytí rukou, ale nechte prostor i pro náladové osvětlení pro příjemné chvíle odpočinku. Pro dámy je velmi důležitou součástí vybavení koupelny i přímé osvětlení zrcadla.