Svítivost, světelný tok – jak vybrat žárovku

Svítivost, světelný tok – jak vybrat žárovku

Každá místnost klade zcela jiné požadavky na osvětlení. Soukromý prostor můžeme vyhradit relaxaci, v ložnici budeme volit tlumené a klidné zdroje. Oproti tomu pracovna nebo studentský pokoj vyžaduje kvalitní a vydatné světlo nad pracovní plochou. Kuchyně nebo koupelna pak výběr ztíží i náročným prostředím s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Moderní a úsporné

Do všech prostor doporučujeme vybírat LED svítidla. Moderní typ osvětlení nabízí nejen zajímavé designové prvky, ale především záruku dlouhé životnosti a spolehlivosti. LED zdroje pracují s několikanásobně delší životností, jsou odolné vůči mechanickému poškození i vlhkosti nebo prachu. Velmi důležitá je také vysoká úspora energií. LED využívá minimální spotřebu k vytvoření intenzivního proudu světla.

Lumen, Kelvin, Watt

U klasických žárovek jsme si zvykli na silné “stovky” a slabší “šedesátky”. Číslo označovalo nejen příkon ale zároveň i svítivost, ve Wattech. U moderních LED zdrojů se však dostává i na další značení. Nemusíte se obávat složitých tabulek nebo převodů. Lumeny přesněji vyjadřují intenzitu světla. Stále tedy platí, čím vyšší číslo, tím bude zdroj vydatnější. “K” vyjadřuje barvu světla. Klasické žárovky mají žlutý odstín, moderní svítidla představují poměrně širší paletu. Na hodnotě 6 000 se pohybuje jasné studené světlo, vhodné pro osvětlení vitrín nebo pracovní desky. S klesající hodnotou se dostáváme k nejčastěji používaným 4 – 3 200 pro běžné neutrální světlo, přirozená barva bílého dne nedráždí oči a působí příjemně. Číslice 2 700 je dříve používaná žárovková žlutá a 2 200 a nižší již dostává světlo k odstínům teplé bílé.

Přirozené světlo

LED technologie má velkou výhodu v možnosti přizpůsobit nejen intenzitu, ale i zbarvení světla. Barva blízká přirozenému bílému dni nedráždí oči. Kvalitní osvětlení dokáže i při dlouhé namáhavé práci oddálit pocit únavy, bolesti hlavy, zvyšuje koncentraci. Neutrální bílá nezkresluje barvy a přesně odráží i hloubku a jas. Barva je důležitá i pocitově. Nepřirozené odstíny ruší. I mírně osvětlená místnost ve správné tónině dokáže navodit klidnou atmosféru.

 

Při výběru osvětlení si dopřejte čas. Posuzujte každou místnost jednotlivě. Jiné svítidlo vám zajistí příjemné rozptylové světlo pro běžné činnosti, jiná očekávání budete mít od stolní lampičky pro čtení. Pro správný výběr vám stačí jen základní orientace v uváděných parametrech a představa o budoucím využití svítidla.