Jak osvětlit zahradu

Jak osvětlit zahradu

Světlo dokáže opticky projasnit, osvěžit i zvětšit jakýkoliv prostor. Dokáže také vykouzlit útulnou atmosféru nebo vás bezpečně a prakticky provést tmou. Využijte veškerý potenciál, které vám správně vybrané osvětlení může nabídnout a navrhněte perfektní osvětlení nejen doma, ale i venkovního sezení a zahrady. Originální osvětlení bude dokonalou tečkou v designu exteriéru a vaši zahradu promění v kouzelnou oázu.

Prakticky a úsporně

Jakémukoliv nápadu musí předcházet především praktické zhodnocení. Pro osvětlení exteriéru je nutné vybírat svítidla přizpůsobená násobně náročnějším podmínkám. Venkovní svítidla musí splňovat vysoké nároky, kryt musí chránit zdroj před výkyvy teplot, vysokou vzdušnou vlhkostí, ale i vůči spádové vodě. Vždy zvažte pořízení dražších a kvalitnějších výrobků, na škodu není vybírat ani kryty z vysoce odolných materiálů, přinejmenším se vyhnete pozdějším opravám a výměnám.

Svou důležitost hrají také náklady na běžný provoz. Doporučovaná venkovní LED svítidla mají u osvětlení exteriéru zvláštní uplatnění. Pro osvětlení velké plochy vám bude stačit i relativně malý zdroj, navíc si budete užívat pohled na rozzářená místa bez obav o vysoký účet za elektřinu.

Posviťte si na cestu

Jako první budete zřejmě vybírat osvětlení k příjezdovým či příchodovým cestám. Využít můžete klasická přisazená svítidla, další praktickou variantou jsou i reflektory, u kterých je přidanou výhodou možnost přesně nasměrovat proud. Příjezdovou cestu mohou lemovat i sloupky. Při cestě z práce nebo nákupu oceníte komfort, který nabízí světla doplněná automatickým čidlem.

Zajímavě působí i zápustná svítidla, nicméně pozor. Tento typ poslouží pouze jako optické zvýraznění okrajů chodníků, záhonů nebo třeba i terasy. Plně spoléhat na jejich vydatný svit nemůžete.

Dokonalý prostor

Terasa, pergola, balkon, nebo jakýkoli venkovní prostor k posezení jsou místem, kde se můžete kreativně realizovat. Základem samozřejmě musí být kvalitní osvětlení, například přisazená svítidla, ale vybrat můžete i závěsná nebo zápustná svítidla v podhledu.

Další doplňková nebo náladová svítidla však prostoru dodají osobité kouzlo. Sezení můžete oživit řetězem venkovních LED svítidel s atraktivní stylizací, můžete využít i jemná svítidla zapuštěná v okraji obvodu plochy nebo přímo v podlaze. Terasu klidně můžete vybavit i stojací lampou nebo originálními svítícími objekty.

Nadčasová elegance i romantika

Mimořádný efekt pak mají svítidla spojená s vodou. Zde je nutné vybírat svítidla s malým napětím a s krytím IP68. Světla mohou působivě prozářit hladinu bazénu, ale vyjímat se budou skvěle i v jezírku. Moderní svítidla navíc často nabízí nejen praktické spínače a možnost nastavení automatického časovače, ale i proměny v barvách.

Osvětlení vody však není zdaleka jediným trikem, kterým můžete venkovní prostor oživit. Mimořádný efekt vykouzlí i reflektor nasměrovaný do koruny stromu, jemná svítidla usazená v záhonu nebo vytvořené zátiší s jemným dokreslením teplými odstíny světla.

Nechte se inspirovat a zkuste si představit plochy, které obyčejné světlo může dokonale proměnit. Zahradu si můžete v létě užívat dlouho do noci a poměrně jednoduchými kroky rozšířit obytný prostor o další obývák, přímo od hvězdnou oblohou.