Jak vybírat stropní osvětlení?

Jak vybírat stropní osvětlení?

Stropní osvětlení je zpravidla základním zdrojem, který zajišťuje příjemné rozptylové světlo pro komfortní užívání místnosti. Stolní nebo stojací lampy, bodová osvětlení nebo dekorativní světla efektně tento zdroj doplňují a doladí celkový vzhled místnosti. Výběr stropního osvětlení určuje typ místnosti a její využití, důležitý je také design.

Nerušivý kvalitní základ

Stropní svítidla by měla především zastoupit funkci kvalitního osvětlení. Nápadné lustry nebo atraktivní design krytu můžou v pozdějších úpravách interiéru přinést omezení. Jistě je zbytečné s každou proměnou stylu místnosti řešit i kompletní výměnu stropního světla. Ideální je vybírat hladké elegantní tvary. Moderní výrobci nejčastěji představují modely kruhového, oválného nebo čtvercového tvaru. Klasická bílá barva podporuje distribuci světla a univerzálně se hodí k modernímu i rustikálnímu vybavení. Stropní svítidla navíc můžete umístit i na stěny. V jednotném stylu tak snadno vybavíte nejen hlavní obytnou místnost, navázat můžete i stejně řešeným osvětlením chodby nebo schodiště.

Široké spektrum možností

Současný výběr svítidel obecně dává přednost LED technologiím. Zdroje nabízí široké spektrum provedení a dovolují vybrat nejen intenzitu světelného toku, ale také jeho odstín. Studená bílá je vhodná pro pracovny, kanceláře nebo kuchyně. Perfektně osvětlí i detaily, nezkresluje barvy a nedráždí oči. Dokáže podpořit soustředění a předchází vzniku pocitu únavy. Teplé odstíny bílé jsou vhodnou variantou pro obývací pokoj nebo ložnici. Vytváří pohodovou atmosféru. Volba intenzity světla je závislá na typu místnosti. Například v ložnici je lépe volit jemná tlumená světla, která neoslní a přitom dostatečně osvětlí prostor. Pracovna nebo kuchyně oproti tomu vyžaduje intenzivní vydatné osvětlení, které zlepší pracovní podmínky.

Úsporný provoz

LED svítidla vynikají nejen variabilitou, žádaná jsou také pro ekonomický provoz. Výkonné zdroje dokážou hospodařit s minimálním odběrem energie. I při častém svícení nezvýší běžné náklady. Kladně hodnocená je také mnohonásobně delší životnost. LED zdroje po celou dobu životního cyklu vydávají stejně intenzivní proud světla. Jsou odolnější vůči vlhkosti i prachu a méně častější výměnou nabízí další prostor pro úsporu.

Kvalitní průvodce

Svítidla a osvětlení můžete bez obav vybírat v kamenných prodejnách i v e-shopu. Zobrazené zdroje odpovídají skutečnosti a v technické specifikaci se dobře zorientujete. O pomoc můžete požádat i odborný personál, který vám pomůže vybrat optimální typ pro váš byt, provozovnu i kancelář. Stropní svítidla zásadně ovlivní životní úroveň, nespěchejte při výběru a dobře zvažte všechny předkládané možnosti.