Jak vybrat správnou barvu světla?

Jak vybrat správnou barvu světla?

Svítidla zásadním způsobem ovlivní vzhled místnosti. Mohou opticky zvětšit a projasnit, upozorní na zajímavé dispozice. Zásadně však ovlivňují také pocit osobního komfortu. Vytvoří klidná místa pro relaxaci nebo naopak podpoří soustředění třeba přímým osvětlením desky pracovního stolu. Při výběru je třeba respektovat řadu požadavků, dobře zvolit nejen umístění zdroje a jeho intenzitu. Abyste zúročili veškeré výhody a splnili si představy o dokonale navrženém funkčním i estetickém osvětlení, musíte se řídit i barvou světla.

Není bílá jako bílá

Současný trh dává jednoznačně přednost LED osvětlení, a to ne náhodou. Moderní technologie pracují s vysokou úsporou energie, vykazují delší životnost a také variabilitu. Při výběru zdroje se také nabízí poměrně široké spektrum v intenzitě světelného toku a v jeho barvě.

Orientace je snadná, stačí sledovat výrobcem uvedené hodnoty ve stupních Kelvina. Jednoduše platí, čím vyšší číslo, tím bude odstín bílé chladnější.

Vybírejte pro každou místnost zvlášť a nespěchejte

Bílé zdroje v hodnotě okolo 3 000 K, tedy relativně nejnižší, vydávají tak zvanou teplou nebo hřejivou barvu. Toto osvětlení navozuje příjemnou klidnou atmosféru, nezkresluje barvy, nicméně není vhodné třeba pro čtení. Ideální uplatnění najde v přisazených svítidlech nebo stropních lustrech v ložnici. Jsou vhodným doplňujícím světlem, třeba v podobě malé lampičky i v dětském pokoji, kde dětem usnadní usínání. Při instalaci do svítidel na chodbě vás zase teplé bílé světlo provede potemnělým bytem na toaletu bez nepříjemného osvětlení.

Neutrální bílá v hodnotách okolo 4 000 K je příjemným základem pro rozptylové centrální světlo. Obývací pokoj, dětské pokoje nebo i společné prostory můžete vybavit nerušivým světlem, které velmi dobře supluje přirozený denní svit.

Studené odstíny bílé v hodnotách až kolem 5 000 – 6 500 K jsou nejlepší volbou pro pracovní stoly, studentský koutek, ale i osvětlení pracovní desky v kuchyni. Světlo nezkresluje barvy, perfektně osvětlí i detaily. Navíc podporuje soustředění, oddaluje únavu a předchází podráždění očí.

LED svítidla nabízí nejednu výhodu

Při výběru LED svítidel nehleďte pouze na kryt svítidla. Moderní osvětlení nabízí opravdu pestrou škálu ve zpracování od nenápadných jednoduchých svítidel až po nápadité designové kousky. Důležitá je volba správné intenzity a barvy.

LED zdroje nabízí v tomto směru ještě další významnou výhodu. Některá svítidla dovolují měnit dálkovým ovládáním nebo přímo spínačem jak intenzitu, tak barevné spektrum. Vybraná svítidla je možné dokonce stmívat nebo měnit v barvách mimo bílou i v celém spektru RGB. Investice není zásadní a dovolí vám upravit atmosféru místnosti podle nálady. Nebojte se plně využít všech výhod, zapojte fantazii a vyberte si svítidla, která dokonale doplní interiér bytu a splní vaše představy bez kompromisů. V moderním e-shopu vám navíc ochotně poradí s profesionální zkušeností. Pomůžou objektivně zhodnotit typ vybíraného svítidla k velikosti interiéru, jeho vybavení i typu užívání. Katalog je pak vždy skvělým zdrojem inspirace.