Jak vypočítat průřez přívodu k LED páskům

Jak vypočítat průřez přívodu k LED páskům

LED pásky jsou atraktivním doplňkem, který nabízí opravdu široké využití. Ohebný pásek nese řadu malých světelných zdrojů, dovoluje snadnou instalaci a oživení interiéru i veřejných prostor. Pásek můžete vést podél hrany skříněk, olemovat průchozí cesty chodbou nebo zvýraznit stupně schodů, podle vlastní fantazie můžete vytvářet originální instalace na zdech. LED pásky jsou dostatečně odolné a s dlouhou životností vyhoví nárokům běžného prostředí.

K instalaci není třeba náročné vybavení ani předchozí stavební nebo konstrukční úpravy. Nicméně životnost a bezpečný provoz podpoří správně zvolené komponenty. LED pásek napájí zdroj nízkého napětí s hodnotou 12 nebo 24 V. Napájecí zdroj a pásek spojuje přívodní kabel a ten s ohledem na délku i průměr vyvolává odpor. Průchod proudu přes vodič se s narůstající délkou bude postupně snižovat. Čím delší bude kabel mezi zdrojem a páskem, tím bude úbytek vyšší. Nicméně tento problém je možné jednoduše kompenzovat, a to zvýšením průřezu vodiče. Při vybírání vhodných komponentů je tedy dobré znát předem, jak bude umístěné osvětlení a z jaké vzdálenosti bude ze zdroje napájení přiváděný proud.

Klesající úroveň napětí může dosáhnout v délce přívodního kabelu až k hodnotám mínus 1 – 3 V. S nižším přívodem bude ovlivněna logicky i intenzita svítidla. Led pásek nebude dosahovat požadované svítivosti, klesne atraktivita osvětlení a také komfort v používání prostoru, pokud má světlo z pásku přidat i v konkrétním místě intenzitu přímého světla.

Vždy musíte správně vyhodnotit délku přívodního kabelu a k němu ideální velikost průřezu, který dokáže výrazně pomoci zachovat maximální průtok. Nicméně nabízí se i další záchranné nebo nápravné možnosti. Jednou je použít oboustranné napájení, které dodává ztracenou energii nebo místo původních LED pásků napájených 12 V můžete volit vyšší úroveň. Můžete se také snažit zkrátit celkovou délku LED pásku, instalaci můžete rozdělit na víc úseků, které bude napájet vždy vlastní přívod.

Nemusíte se obávat složitých výpočtů nebo řešení, odborný prodejce by měl být vždy schopný doporučit vám optimální řešení s ohledem na konkrétní využití pásku. Užitečnou pomůckou je také kalkulátor přívodu k LED páskům, který jednoduchým zadáním základních hodnot dokáže přesně nasměrovat k ideální velikosti průřezu přívodního kabelu.