Jaké jsou druhy LED žárovek?

Jaké jsou druhy LED žárovek?

LED žárovky jsou často skloňovaným zdrojem a s jistotou přejímají hlavní roli při výběru osvětlení. Důvody pro volbu modernějších svítidel jsou jednoduché. LED žárovky odebírají výrazně méně energie, jsou odolnější vůči prachu, vlhkosti i mechanickým otřesům a také vykazují mnohonásobně delší životnost. Dávají také větší rozsah variant zpracování, při výběru byste si měli dát pozor na hlavní čtyři kritéria.

Intenzivní nebo rozptylové světlo?

LED zdroje dokáží zastat funkci přímého i doplňkového osvětlení. Stačí si projít základní technické specifikace na obalu. Intenzitu světla označují lumeny, přičemž platí jednoduchá rovnice. Čím větší číslo, tím vyšší svítivost.

Barva světla?

Technologie využívá barvu světla, která je podobná přirozenému dennímu, nicméně i v rámci dobře snášeného osvětlení nabízí zajímavé odstupňování, kterým můžete vytvořit pohodou atmosféru nebo naopak povzbudit soustředění.

Barvu světla vyjadřují kelviny. Teplou bílou najdete v hodnotách 2 600 až 3 200, tato barva je ideální pro obývací pokoje nebo ložnice. Zaujme příjemnou klidnou atmosféru. Pro aktivní činnosti nebo pro práci jsou vhodnější odstíny studené nebo také technické bílé, ty najdete v rozsahu 5 000 a výš. Střední pásmo obsazuje denní bílá barva, neutrální světlo, které nedráždí oči a vyhoví základním potřebám.

Žárovky nebo bodová světla?

Starší typ osvětlení nemusíte od základu měnit. LED žárovky jsou vyráběny s klasickou paticí se závitem E27 nebo E14. Tedy i původní lustr, přisazená světla nebo stolní lampičku můžete obnovit a dodat jí lepší funkce. Patice GU10 nebo GU9 nese označení pro malá bodová světla, ta se používají v podhledech nebo také v menších přímých zdrojích.

Rozsah světla

Posledním údajem, který by vás měl zajímat, je vyzařovací úhel. Tento údaj určuje s jakým rozptylem se šíří světlo od zdroje. Pro podhledy a lustry jsou ideální vyšší hodnoty nad 120 stupňů, které zajistí optimální šíření světla po celém interiéru. Pro osvětlení pracovního stolu nebo kuchyňské desky stačí úhel kolem 45 stupňů, který vede světlo v přímém kuželu, získává vyšší intenzitu a dobře osvětlí i detaily.

Nemusíte si připadat ztraceni. V obchodě se svítidly nebo v e-shopu se rychle zorientujete, stačí si dát chvíli čas a projít si definované hodnoty. Odborná obsluha vám navíc může ze zkušenosti doporučit, které typy LED svítidel jsou vhodné pro konkrétní místnost. Na základě velikosti místnosti, jejího využití i instalovaných svítidel jistě vyberete optimální zdroje, které zlepší úroveň bydlení a poslouží s letitou spolehlivostí, a navíc vám pomůžou příjemně snížit náklady na elektřinu.