LED žárovky: Jak vybrat, cena, úspora, patice

LED žárovky: Jak vybrat, cena, úspora, patice

Současní výrobci dávají jednoznačně přednost LED svítidlům, důvody pro výběr jsou jednoduché. Nová technologie je úspornější, má delší životnost a nabízí i větší variabilitu. Původní vyšší cena se brzy vrátí ušetřenými náklady, navíc v novém typu osvětlení můžete perfektně vybavit jakýkoliv prostor, bez kompromisů.

S LED svítidly ušetříte dvakrát!

Prvotní úspora se týká spotřeby energie, LED žárovky jsou řazené do energetické třídy A. Oproti nim zůstávají starší typy ve třídách E-G daleko pozadu. S LED zdroji nemusíte kontrolovat spotřebu ani úzkostně zhasínat. Nové technologie navíc prakticky často kombinují úsporný zdroj a čidlem, které zhasíná světlo podle nastavených parametrů automaticky.

Druhou úsporu otevírá delší životnost zdrojů. Žárovky jsou odolnější vůči vzdušné vlhkosti i otřesům, po celou dobu životního cyklu si navíc zachovávají plnou svítivost. Nemusíte zdroje měnit tak často, což ušetří nejen peníze, ale i starosti.

Vybrat můžete osvětlení na míru jakémukoliv prostoru

LED světelné zdroje můžete vybírat doslova na míru. Výrobci představují tentýž typ žárovky v několika variantách provedení. Orientovat se můžete podle svítivosti, jinak také podle světelného toku. Uvedená hodnota vám dovolí zvolit optimální zdroj, který v případě kuchyně nebo pracovny dokonale osvětlí prostor, naopak pro ložnici nebo chodbu můžete vybírat světla střídmější, která osvětlí plochu, ale nebudou oslňovat a navodí i příjemnou útulnou atmosféru.

Zajímavá je také možnost volby barvy světla. LED žárovky využívají široký rozsah odstínů bílé. Hodnota uváděná v jednotkách Kelvinů řadí žárovky na provedení v teplé bílé, tato barva odpovídá rozsahu cca 2700 – 2800 K a je doporučeným doplňkovým nebo náladovým osvětlením pro ložnice nebo obývací pokoje. V mezích okolo 3 500 K se pohybuje neutrální bílá, ta je vhodná pro pracovny a studentské pokoje. Nezkresluje ostatní barvy, dobře projasní, napomáhá udržet koncentraci a třeba i předchází únavě nebo podráždění očí. Poslední ve skupině je studená bílá, v hodnotách nad 5 500 K, což je ideální odstín světla pro projasnění velkých prostor nebo příjezdové cesty či sezení venku.

LED zdroje můžete využít i u starších instalací

přechodem na LED žárovky se nemusíte obávat velké investice a náročné výměny všech svítidel v bytě nebo kanceláři. I starší lampičky, lustry nebo přisazená svítidla můžete jednoduše modernizovat. Výrobci využívají klasické patice, které vyhoví již stávajícímu osvětlení. Můžete využít výhod LED zdrojů a zároveň ponechat vybavení původní vzhled.

Patice E14 je často využívaná v lampičkách nebo digestořích, patice E27 patří mezi nejčastěji používané závity, najdete ji v lustrech i lampách. Malé pracovní lampičky jsou osazeny paticí G4 nebo G9, G9 bývá také obvyklá v nástěnných svítidlech. Také GU 5.3 je využívána ve stejném rozsahu. Bodová světla doplňuje patice GU10. Velká svítidla nebo venkovní osvětlení mohou využít G13/T8. Při výběru světel si stačí přečíst doporučení výrobce svítidla nebo si vzít použitý starší zdroj a vybírat podle něj.

Výběru se nemusíte obávat ani studovat rozsáhlé manuály. Odborní prodejci vám ochotně poradí v závislosti na typu užívání vybavované místnosti i vašim osobním nárokům. Přechod na LED zdroje je vždy krokem k většímu pohodlí i dlouhodobé úspoře.