Osvětlení chodby, předsíně

Osvětlení chodby, předsíně

Osvětlení bytu může být oříškem. Zdroje musí vyhovět nárokům na používanou místnost, její velikosti, dispozicím i vybavení. Při výběru musíte zhodnotit celou řadu požadavků a vybrat světlo účelně i s ohledem na estetický vzhled. Moderní výrobci nabízí nespočet řešení a také zajímavé prvky, které při správném výběru mohou výrazně zlepšit životní úroveň i vaše pohodlí.

Pohodlně a bezpečně

Vstupní prostory, ale i chodby, které propojují jednotlivé pokoje, jsou často zanedbávané. Přitom mají plný nárok na kvalitní osvětlení. Stíněné nebo členité části bytu vám mohou postavit do cesty překážku a způsobit nepříjemné zranění. Stejně tak mohou být nepřekonatelnou bariérou malým dětem, které se vstupu do nejistého prostoru bojí. Výběrem osvětlení je možné opticky prostory zvětšit a dodat jim klidnou atmosféru.

Osvětlení chodeb věnujte dostatečnou pozornost. Svítidla by měla působit neutrálně tak, aby nikterak nerušila vybavení nebo barevné ladění prostoru. Při budoucí přestavbě nebo proměnách bytu nemusíte následně investovat další peníze a měnit i světla. Jednoduchá elegantní LED svítidla poslouží nejlépe. Ideální jsou LED zdroje, které nabízí řadu zpracování a vždy zaručí i v malém svítidle vydatný zdroj. Navíc vykazují mnohonásobně nižší spotřebu energie a také delší životnost.

Komfortně vybavený prostor

Dobře promyslete, zda je v daném prostoru vhodnější umístit světla do podhledu, další možností jsou přisazená svítidla po lemu stěn. Ke světlům instalujte vypínače a i tady dbejte na praktický dosah. Pro pohodlný průchod je ideální instalovat spínač poblíž dveří. Výhodné je také pracovat se dvěma spínači na obou koncích průchozího prostoru. Nebudete se muset vracet, abyste za sebou zhasli. Také výška umístěného spínače by měla vyhovět celé rodině.

Zajímavé zlepšováky

Nechte se inspirovat moderními technologiemi a nebojte se zapojit ani novinky. Například LED pásky  nabízí nové využití. Pružný pásek osázený drobnými zdroji můžete vést podél stoupajícího schodiště, vytvoří zajímavý estetický prvek a zároveň upozorní na bezpečnou cestu. Pásek můžete instalovat i na hrany jednotlivých stupňů.

Praktickým doplňkem hlavního osvětlení jsou také noční bodovky. Můžete vybrat malý zdroj světla, který svítí celou noc a jednoduše se instaluje přímo do elektrické zásuvky. Při cestě na toaletu vás neoslní přímé světlo a přitom dostatečně prosvětlí místnost.

Dalším doplňkem jsou svítidla spojená s pohybovým čidlem. Při vstupu do prostoru se světla automaticky aktivují a opět zhasnou. Nemusíte hledat vypínač ani myslet na zhasínání.

Při vybavení domácnosti svítidly si dopřejte čas a projděte nabídky moderních výrobců. Zajímavé kousky vás mohou příjemně překvapit variabilitou a doplňujícími praktickými funkcemi. O komfortu bydlení rozhodují i maličkosti a chodba i předsíň tvoří pevný spojovací bod celého bytu.