Osvětlení podkrovních místností

Osvětlení podkrovních místností

Podkrovní prostory jsou mnohdy malým pokladem. Šikovně provedená rekonstrukce může nabídnout velmi zajímavou další užitnou plochu. Podkroví může být dokonalým zázemím pro domácí kancelář, dětský nebo studentský pokoj, ale i pro ložnici. Jak prostor vybavit osvětlením a na co si dát pozor?

Atraktivní prostor skrývá nástrahy

Podkroví je často omezené sníženým podhledem. Záleží na konkrétním řešení, ale musíte vždy počítat s tím, že daná dispozice ovlivní možnosti jak v ustavení nábytkem, tak i v rozmístění svítidel. Předem můžeme vyškrtnout závěsná svítidla nebo lustry, místo nich je lepší soustředit se na využití prostoru a vytvoření kvalitního základu. Ať už bude konečně využití podkroví jakékoliv, vždy je dobré vytvořit několik úrovní, ze kterých bude interiér osvětlovaný. Svítidla by z praktického hlediska neměla omezovat prostor a vytvářet „nebezpečná“ místa, kde si třeba vyšší jedince budou muset dávat pozor při průchodu. Omezením však může být i instalované střešní okno, zde pozor, aby svítidlo nejen neovlivňovalo fyzický přístup, ale nebylo poškozeno vnějšími vlivy, třeba deštěm, vlhkostí.

Přirozené denní světlo, nebo světlo jemu co nejbližší

Výběrem osvětlení můžete prostor opticky projasnit, efektivně osvětlíte temnější kout, místnost zvětšíte a odlehčíte. Ideální kombinace by měla nabídnout rozptylové osvětlení, které doprovodí běžné činnosti. Dále je třeba osvětlit pracovní stůl, studentský kout kvalitním přímým osvětlením, stejně tak vybrat i dostatečně vydatné světlo k lůžku nebo křesle, kde si budete číst. Tato svítidla musí být především odolná, kvalitní a stálá. Ideální je volit nenápadný neutrální design, který nenaruší celkovou stylizaci a v případných budoucích změnách vás nebude omezovat.

Optimální volbou jsou LED zdroje. Svítidla dosahují až násobně delší životnosti, jsou odolnější vůči prachu, vlhkosti i mechanickým otřesům. Navíc si můžete vybrat v široké škále odstínů – od teplé bílé, která působí relaxačně a klidně, až po studenou technickou bílou, která naopak skvěle splní nároky na osvětlení pracovního místa. LED zdroje vyhoví navíc i minimálním odběrem energie.

Originální nebo stylové? S LED pásky zazáříte!

Pokud chcete interiéru vtisknout originalitu, pak optimálním prostředkem jsou světla doprovodná, náladová a dekorativní. Stojací lampy, lampičky, závěsné lampionky, nebo girlandy, to vše může dodat podkroví útulnost a styl. Náklady na ně i snadná výměna vás nebudou nijak limitovat a dovolí vám i experimenty.

Nebojte se však používat invenci. Například LED pásky nabízí řadu zajímavých možností. Využít je můžete jako kreativní prostředek a přímo na zdi vytvořit vlastní stylizaci. Stejně snadno však můžete pásky vést po hraně nábytku a polic a osvětlit si třeba šatník. LED pásky můžete instalovat i do podhledu, kde plnohodnotně zastoupí běžné centrální svítidlo.

Využijte nabídku moderních LED svítidel a vyberte si kombinaci, která dokonale osvětlí nové podkroví. V novém interiéru můžete dokonale spojit nároky na krásu, kvalitu i úsporu.