Osvětlení terasy a nejbližšího okolí

Osvětlení terasy a nejbližšího okolí

Terasu můžeme považovat za druhý obývací pokoj. Poslouží k příjemnému posezení a odpočinku, i setkání s rodinou a přáteli. Terasu bychom tak měli vybavit nejen pohodlným nábytkem, praktickými úložnými místy, ale i kvalitním osvětlením. Proč si neprodloužit pobyt na zahradě i na dobu dalece po soumraku? Jak na to?

Pozor na bezpečnost provozu

Při volbě osvětlení je třeba myslet především na bezpečnost provozu. Záleží tedy na stavební konstrukci i použitých materiálech terasy či pergoly a také jejím umístění. Technické normy ideálně vymezují, které zdroje jsou použitelné, nechte si poradit a doporučit si vhodné alternativy od odborníků.

Klasická přisazená nebo stropní svítidla můžete vybírat v běžné nabídce. Přednost dejte určitě LED zdrojům, vyplatí se vám ve výhledu násobně úspornějšího odběru energie, ale také delší životnosti. Neméně praktická je i stránka vydatné svítivosti a vysoké odolnosti vůči vlhkosti i prachu. LED zdroje mají až několikrát delší životnost, jejich instalací tak ušetříte vlastně dvakrát. Ušetříte odběr energie i častou výměnu náhradních žárovek. Ale opravdu pozor – ne pro každý typ terasy jsou běžná přisazená nebo stropní svítidla bezpečnou variantou.

Kvalitní vydatné světlo

Zajímavou a velmi odolnou variantou jsou LED reflektory. Umístit je můžete do rohu terasy, dokonale osvětlí i velký prostor. Reflektory využívají speciálně navržený kryt. Hliníková podložka chladí zdroj světla, tím prodlužuje jeho životnost. Pevný kryt chrání před vlhkem i prachem a pevné tvrzené sklo brání mechanickému poškození zdroje. Reflektory jsou již od výrobce koncipované pro bezpečné použití i ve venkovním prostředí.

Praktické využití nabízí i instalace podél pochozí cesty nebo přímo nad vstupní dveře. Reflektory nad dveřmi můžete vybírat v kombinaci s čidlem. Při příchodu domů se bude světlo automaticky aktivovat ve vámi nastaveném rozsahu, zvýšíte tím svojí bezpečnosti i pohodlí. A po vstupu do domu se světlo opět automaticky zhasne, tedy lépe hospodaří s energií a zbytečně neplýtvá.

Originální světlo dodá domu eleganci

Stále více oblíbená jsou také svítidla solární. Zdroj nemůže plně nahradit LED svítidla, ale může efektně spojit bezpečný průchod setmělými částmi zahrady s originálním designem. Svítidla je možné vést podíl pochozích cest, osadit jimi obvodovou stěnu domu i venkovního sezení. Využít můžete zajímavý design i způsob rozmístění. Výhodou je, že k solárnímu svítidlu není třeba žádná technická příprava, prostě jen vyberete místo a svítidlo podle doporučení ustavíte.

Zvláštní efekt pak mají LED pásky. U těchto zdrojů máte díky stálému připojení k elektřině jistotu spolehlivé a dlouhotrvající svítivosti. Navíc je možné ovládáním měnit jas či dokonce odstín světla. LED pásky můžete jednoduše instalovat díky samolepící pásce nebo do upravených lišt. Stačí vám přístup k elektrické zásuvce. LED pásky pak nabízí nejen možnost zajímavě osvětlit plochu, ale také si kreativně pohrát s iluzí a různými tvary.

Nechte si poradit a nechte se inspirovat. Terasa, pergola či jiný typ venkovního sezení může být ještě o kus pohodlnější a krásnější. Doprovoďte setkání s přáteli příjemným světlem nebo si dopřejte klidný čas nad knížkou nebo křížovkou.