Stmívání a ovládání LED osvětlení

Stmívání a ovládání LED osvětlení

LED zdroje jsou snad nejúspornější možnou variantou. V běžném provozu výrazně ušetříte spotřebu energie, další úsporou je pak násobně delší životnost. Ušetřit však můžete ještě víc. Stačí se naučit využívat stmívání anebo řídit osvětlení efektivními systémy. Jak na to?

Naučte se využívat všechny výhody!

LED osvětlení v sobě skrývá obrovský potenciál. Relativně malé zdroje dokáží vyzařovat intenzivní proud světla, ale nemusí. Raději to rozvedeme na příkladu obývacího pokoje. Jediným nástěnným svítidlem můžete upravit intenzitu i barvu světla a uzpůsobit ji téměř jakékoliv situaci. Svícením v plném jasu a v neutrální bílé doprovodíte běžné činnosti, třeba setkání rodiny a hraní deskové hry. Pokud si však budete chtít jen chvíli odpočinout a třeba si z křesla poslechnout oblíbenou hudbu, stačí ztlumit světelný tok či případně ještě tónovat barvu od teplejší bílé. Večer, ke sledování televize, může nástěnné svítidlo jen jemně zmírňovat kontrast mezi rozzářenou obrazovkou a tmavým prostorem. To vše zvládne jeden jediný zdroj!

A s dalším bonusem – při jakémkoli stmívání pak paralelně snižujete i odběr energie. Dokážete tak současně rozšířit variabilitu osvětlení, zlepšit komfort pro vaše oči, a navíc regulovat odběr energie.

Jak vybrat stmívače?

K prvotní orientaci si můžete vzít na pomoc třeba přehledný nástroj výrobce elektroinstalace. www.dimmer-test.com vám představí poměrně širokou škálu stmívačů a k nim pomůže dohledat i kompatibilní párování s konkrétními LED zdroji. Hledání funguje i opačně, ke stávajícím zdrojům můžete dohledat optimální stmívač. Poradit vám samozřejmě může i specializovaný prodejce LED svítidel. Při výběru nového osvětlení doporučujeme na stmívače rovnou myslet.

Jak řešit ovladače?

Důležité je správně kombinovat i základní ovládání. Přiklonit se můžete ke klasické variantě, tedy tlačítkům nebo zahrnout osvětlení do systému chytré domácnosti. U ovládání tlačítky je výhodou výběr v různém designu. Opět se můžete nechat inspirovat rozcestníkem třeba na www.vypinac.cz či u specializovaného prodejce.

Další možností je doplnit osvětlení automatickým ovládáním, které zpravidla zastupuje detektor pohybu. Toto řešení je vhodné pro osvětlení v přístupové části domu nebo ve vstupní chodbě, na společných chodbách, ale třeba i na toaletě. Čidlo je možné regulovat v rozsahu sepnutí i v délce prodlevy, po kterou světlo bude svítit. Vyhnete se tak zbytečnému svícení nebo příliš citlivé reakci, například při pohybu domácího mazlíčka.

Vybrat si správné osvětlení může být věda a opravdu slučuje několik náročných úkolů. Osvětlení musí vyhovět nárokům i typu konkrétní místnosti, musíte správně zvolit intenzitu osvětlení a jeho rozsah i barvu světla. Dalším krokem je design svítidla, který by měl působit jednotně s ostatním vybavením. V neposlední řadě nezapomínejte ani na funkční doplňky a ovládání, které rozšíří možnosti i zefektivní další úspory. Nechte si poradit a nechte se i inspirovat. Specializovaný prodejce může pomoci proměnit běžný interiér na úroveň komfortnějšího i modernějšího bydlení.