Vybíráte LED světlo a ovladače?

Vybíráte LED světlo a ovladače?

LED zdroje jsou zcela běžným produktem, na který v každém obchodě se svítidly natrefíte. Moderní zdroje vytrvale vytlačují klasické žárovky nebo zářivky. Přestože je jejich pořizovací cena vyšší, důvodem pro jejich pořízení je hned několik. LED žárovky jsou maximálně úsporné, dokáží výrazně snížit běžné náklady, navíc vykazují i mnohonásobně delší životnost a odolnost. Nabízí výběr nejen ve tvaru zdroje a v typu patice, navíc otevírají široké pole odstínů světla, které vydávají. Tečkou za výhodami je pak součinnost s dalšími technologiemi, jako je aktivace pohybovým čidlem nebo dálkově či funkce stmívání nebo proměny barev podle RGB.

Vybavujte každou místnost sólo

Velká variabilita LED svítidel může být zrádná. Připravte si pečlivě nákupní seznam a definujte požadavky na svítidla předem. Vyhodnoťte však každou místnost zvlášť. Rozvaha se vyplatí a vybrané světlo vám pak nejlépe vyhoví i v dlouhodobém horizontu.

Vybíráte nejen kryt svítidla, ale zejména výkon a barvu světla, kterou bude zdroj vydávat. Prvním parametrem je hodnota K, ta určuje barevné spektrum. Teplé bílé světlo je vhodné pro navození klidné a útulné atmosféry. Hodí se pro ložnice nebo oblast kolem postele v dětském pokojíčku, úroveň se pohybuje 2 700 – 3 500 K. Neutrální bílé světlo v rozmezí 4 000 – 4 500 K je dobrou volbou pro chodby nebo obývací pokoje, funguje jako neutrální základové rozptylové světlo. Studená bílá v hodnotách 6 000 – 6 500 K je optimální pro pracovní místo, osvětlení desky stolu v pracovně, ale i třeba v kuchyni. Světlo nezkresluje barvy, podporuje soustředění a nedráždí oči.

Osvětlete místnost přesně na míru

Ve zpracování krytu nebo typu svítidla pak rozdělte místnost na několik úrovní, výškově i prostorově. Základem by mělo být centrální rozptylové světlo. Ideální jsou přisazená svítidla. Kruhová, oválná nebo obdélníková elegantně splynou s okolním vybavením, zachovají plnou funkci svítidlu a přizpůsobí se modernímu i rustikálně laděnému interiéru. Dalšími prvky mohou být stolní nebo stojací lampy, které přímo osvětlí určitou plochu. Kromě místa na čtení nebo práci mohou podtrhnout dispozici interiéru, zajímavé místo nebo dekoraci. Nezapomínejte ani oživit pokoj náladovým osvětlením, využít můžete designové originální lampy nebo třeba i LED pásku vytvořit vlastní instalaci na zdi.

Praktické doplňky

Svítidla můžete instalovat do původní sítě rozvodů, LED zdroji můžete jednoduše oživit a modernizovat i starší svítidla. Využít můžete i inovace. Například RF vysílače vám dovolí ovládat svítidla z libovolného místa. Nemusíte vstávat a zhasínat původně umístěným spínačem. Nový spínač napájí článek a umístit jej můžete kamkoliv. IR ovladače nabízí podobné možnosti, rozdíl je ve využití infračerveného záření namísto rádiových vln. Musíte zacílit na viditelný snímač. RF ovladače fungují i přes překážky.

Nebojte se zeptat odborných prodejců. Konzultací můžete objevit nové možnosti a vybavení domácnosti, kanceláře nebo i provozovny uzpůsobit moderním trendům. Ušetřete starosti a nehledejte v manuálech ani technických parametrech. Odborníci vám přiblíží výhody a možnosti konkrétních variant a pomohou vybrat optimální řešení.