Vyplatí se osvětlení s nastavitelnou intenzitou a barvou světla?

Vyplatí se osvětlení s nastavitelnou intenzitou a barvou světla?

Jistě si snadno představíte domácí svítidlo s ovladačem, který reguluje jas světla, umí přecházet z odstínu studené bílé až k teplé nebo dokonce proměňuje barvy do červené, zelené nebo modré. Jsou to jen efekty navíc nebo naopak velmi užitečné funkce?

Nalaďte světlo podle své nálady

Pravdou je, že na barvu i intenzita světla rychle reagujeme. Hřejivé a tlumené odstíny vyvolávají komfortní atmosféru a uklidňují. Naopak „ostrá“ a studená bílá dokáže perfektně vytáhnout i nejmenší detaily, uvede nás do větší pohotovosti. Studená bílá podporuje koncentraci, a dokonce umí oddálit i pocit únavy.

Pokud vybavíte obývací pokoj svítidly, která mohou regulovat intenzitu i barvu světla, můžete zcela flexibilně upravovat i podmínky. Pro hraní deskové hry bude ideální světlo intenzivní, nebudete namáhat oči, rychle se zorientujete na hrací ploše nebo přečtete instrukce. Naopak pro sledování filmu nebo relaxaci bude ideálním společníkem jen světlo doprovodné, tlumené a v teplých odstínech. Jediné svítidlo a jediný ovladač vám dovolí přesně upravit dané prostředí a cítit se za všech okolností lépe. Nemusíte manipulovat stojacími lampami, měnit směr nastavených žárovek ve stropním svítidle.

Úspora energie

Kromě osobní pohody můžete úpravou intenzity světla pozitivně ovlivnit i domácí rozpočet. Pokud se ráno oblékáte, nemusíte přeci svítit velkým stropním svítidlem a na plný výkon. Budete se chovat ohleduplně, a přitom omezíte spotřebu energie. Stačí jemné tlumené světlo, které vám pomůže se zorientovat. Totéž platí třeba o osvětlení v obýváku, pokud si chcete v noci odpočinout a trávit chvíli o samotě třeba jen poslechem hudby.

Pocit klidu a bezpečí

Stmívatelné LED žárovky jsou ideálním doplňkem také v dětském pokoji. Děti mají bujnou fantazii, která brání klidnému usínání. Spánek přitom může přivolat zdánlivě jednoduchý trik. Po přečtené pohádce stačí ztlumit lampičku u postele, světlo zažene strašidelné stíny, doprovodí při noční cestě na toaletu a vám ušetří přemlouvání a dlouhou službu u postýlky.

Myslete na své oči

Náš zrak citlivě reaguje na jakékoliv změny. Pokud si budete číst v doprovodu mírného světla, brzy se dostaví únava a dost možná i bolest hlavy. Problémem je však i příliš dlouhá doba, kdy jsme vystaveni světlu intenzivnímu. Naučte se regulovat světlo podle činnosti, kterou právě vykonáváte.

Při vaření, psaní, čtení, skládání puzzle nebo třeba lepení modelů je nutné přímé a vydatné světlo, ideálně v chladnějších odstínech bílé. Pro hovor s přáteli, nad jídlem nebo jakékoliv běžné činnosti pak světlo mírně tlumte, v neutrálním odstínu a komfortní intenzitě se budete cítit přirozeně dobře. Váš odpočinek pak nejlépe doprovodí světlo tlumené v teplém odstínu bílé, ale náladu můžete umocnit i oranžovou.

Jakékoliv změny jsou otázkou pouze dobré volby svítidla s měnitelným rozsahem. Nechte se inspirovat. LED žárovky nebo kompletní LED svítidla můžete vybírat v krásném provedení, které dokonale doplní váš interiér. Moderní funkce pak posunou komfort bydlení na maximum.