5 rad jak osvětlit zahradu

5 rad jak osvětlit zahradu

Při plánování vybavení domu a jeho celkového vzhledu je třeba myslet i na nejbližší okolí. Terasa nebo jiné venkovní sezení, zahrada a příjezdová cesta by měly korespondovat se stylem i barvou obytného prostoru. Doporučujeme dodržet jednotný architektonický styl, využít shodné materiály i strukturu. Společně musí exteriér navodit harmonický celek. Úpravu okolí doplní světelné zdroje, které i ve venkovním prostředí významně přispějí pohodové atmosféře, navíc mají i důležitou funkci v bezpečném provozu a komfortu bydlení.

Bezpečný provoz

Venkovní svítidla respektují důležité prvky v bezpečném zapojení. Kryty chrání zdroj před vzdušnou vlhkostí i přímou spádovou vodou. Využívají vysokou odolnost vůči UV záření, střídáním teplot a také splní vyšší nároky na odolnost vůči mechanickému poškození.

Komfortní provoz

Večerní návrat domů vám zpříjemní kvalitně osvětlená příjezdová cesta, vchod do interiéru i osvětlené chodníky. S těžkým nákupem nemusíte klopýtat tmou a volnou rukou hledat spínače. Praktickým prvkem můžete zvýšit komfort a zjednodušit průchod. Stmívače je možné uzpůsobit délkou svícení i jejich rozsahem. Citlivost spínače neovlivní průchod domácího zvířete, nemusíte se obávat častého samovolného rozsvěcení. Infra nebo pohybové spínače můžete nastavit přesně podle potřeb.

Důležitá je volba intenzity osvětlení. Při příjezdu nebo příchodu domů by vás světlo nemělo oslnit. Volit můžete mírnější zdroje, které dostatečně vykreslí okolí, upozorní na překážku v cestě a zároveň nebudou působit rušivě.

Úsporný provoz

Neméně důležitá je volba typu zdroje. S ohledem na náklady můžete využít LED svítidla. Moderní výrobci začleňují LED technologie do všech typů svítidel. Nemusíte se bát zúženého výběru. Úsporné zdroje můžete řešit jako jednoduché nenápadné prvky, v podobě silných reflektorů i zpracované do elegantního designu, který kromě samotného svícení nabídne i zajímavé varianty vkusného doplňku. LED zdroje mají mnohonásobně delší životnost, vykazují lepší odolnost a navíc je můžete vybírat i v širokém spektru intenzity a barvy světla.

Alternativy

Pro lemování pochozích cest nebo pěšinek můžete využít i zajímavou variantu v podobě solárních světel. Kužely nebo zajímavě zpracované lampy můžete zapíchnout do zeminy nebo zavěsit. Lampa se samostatně nabíjí a dlouho do noci vydává příjemné jemné světlo nezávisle na jakémkoli zdroji.

Venkovní obývák

Nezapomeňte, že venkovní osvětlení zásadně ovlivní i interiér. Při volbě umístění světel dobře plánujte. Rozsvícená terasa nebo kužel světla od příjezdové cesty může zasáhnout do komfortu bydlení. Rušivé světlo může ovlivnit klidné prostředí pro usínání dětí, odlesky světla z nevhodného úhlu můžou zhoršit podmínky pro sledování televize v obytné místnosti nebo můžou vytvářet nehezké odstíny. Světlem můžete pracovat na optickém zvětšení prostoru, můžete upozornit na zajímavé prvky v zahradě, světlem však můžete i uškodit. Před finální instalací si dejte čas a dobře uvažte výsledný efekt.