Jakou vybrat noční lampu?

Jakou vybrat noční lampu?

Noční lampa je důležitým doplňkem. Nestačí však vybrat jeden univerzální typ a vybavit jím obývací pokoj, ložnici i dětský pokojíček. Každý interiér má své individuální potřeby a klade jiné nároky na vybavení svítidly.

Komfortní čtení

Jako noční lampičku si snadno představíme malý zdroj na stolku vedle lůžka. Důležité je rozhodnout, zda má sloužit pouze jako příjemné doplňkové světlo nebo i jako zdroj pro čtení.

Náladovému osvětlení postačí jemný zdroj. Dostatečně osvětlí bezprostřední okolí, nebrání usínání a při časném vstávání nepůsobí nepříjemné bodavé oslnění. Pro čtení však není dostačující. Lampičky ke čtení musí vydávat jasné světlo, ideálně ve studeném odstínu bílé, která oddaluje únavu, nezkresluje barvy a podporuje soustředění.

Ideální je vybírat z lampiček vybavenými LED zdroji. Moderní svítidla nabízí široký rozptyl od jemného náladového světla až po přímé vydatné zdroje. Krom toho nabízí i široké spektrum odstínů světla, od teplé bílé až po studenou technickou.

Řešení stínidla nebo celé konstrukce přitom plně respektuje nároky na moderní bydlení. Vybírat můžete lampičky v neutrálních barvách, ale i nápadité barevné stylizace. Výrobce kombinují kov, dřevo i plast a vytváří originální design, který skvěle zapadne do romantické ložnice, rustikálního ladění i minimalistické moderny.

Klidné a bezpečné usínání

Při výběru lampiček nesmíme zapomínat na děti. Starším vyhoví lampičky, které můžou připnout klipem k poličce a volně s lampičkou manipulovat. Mladší děti nepotřebují silné světlo pro čtení, naopak. Usínání jim ulehčí jemný zdroj, který zažene strašidelné představy, mírně osvětlí pokoj a navodí klidnou atmosféru. I zde jsou LED zdroje doporučovanou variantou. Výhodou je delší životnost a odolnost vůči prachu i mechanickému poškození. Mnohem důležitější je také úsporný provoz. Lampičku můžete bezstarostně nechat svítit celou noc, aniž byste zásadně narušili běžné náklady na provoz.

Cesta nočním bytem

Orientační noční osvětlení je zajímavým doplňkem, který můžete instalovat do chodby, ke schodišti nebo jako záchytné body mezi ložnicí, dětským pokojem a koupelnou. Při noční kontrole dětí nebo cestě na toaletu se vám nepřiplete do cesty zapomenutá hračka ani nábytek. Noční osvětlení můžete vybírat pro trvalé jemné osvětlení chodeb nebo doplněné čidlem. Světlo se automaticky rozsvítí a po nastavené době opět vypne. Ušetří vám hledání spínače nebo ranní vypínání celého systému.

 

Noční lampičky patří do vybavení každého bytu i domu. Pomůžou dotvořit příjemnou atmosféru a bezpečně vás provedou zešeřelým prostorem. U postele vám nabídnou komfortní prostor pro čtení nebo odpočinek. Dopřejte si při výběru dostatek času a dobře uvažte konkrétní potřeby pro intenzitu osvětlení i styl svítidla.