Osvětlení pracovny

Osvětlení pracovny

Mnohá povolání využívá komfortní možnost částečné práce z domova. Vlastní kancelář vám ušetří čas se zbytečným dojížděním. V relativním klidu můžete vyřídit administrativu, telefonáty i korespondenci. Pro soustředěnou práci však musíte prostor dobře přizpůsobit. Práce v kuchyni nebo obýváku vás bude logicky odvádět, snižovat pozornost a efekt z ušetřeného času se rozmělní v řadě drobných domácích povinností.

Pracovní stůl – centrum vaší pozornosti

Základem příjemného prostředí je vhodně zvolené osvětlení. U pracovny se soustředí pozornost na plochu stolu. Deska musí být vybavena kvalitním přímým osvětlením. Dobrou volbou jsou lampy na pohyblivé konstrukci, kterou můžete libovolně uzpůsobit nebo nasměrovat směr toku světla. Podle druhu práce můžete oddálit nebo přiblížit zdroj.

Kvalitní stropní svítidla

Rozptylové světlo v místnosti stačí vést běžným stropním svítidlem. Příjemné světlo zajistí běžné přecházení a činnosti. Zajímavou variantou jsou bodová světla umístěná v podhledu. Esteticky neruší vzhled místnosti, dovolují směrovat proud světla a lépe využít potenciál svítidla. Podobnou funkci vyplní také světla reflektorová.

Přirozené denní světlo

Při navrhování pracovny myslete především na maximální zužitkování přirozeného denního světla. Pracovní stůl by měl stát poblíž nebo přímo naproti oknu. Větší nábytek nebo kartotéky by neměly stínit plochu stolu. Přímé osvětlení lampou se vede zleva, aby píšící ruka nestínila. V případě leváků pak samozřejmě opačně.

Doporučenou volbou jsou LED svítidla. Kvalitní svítidla nabízí zajímavé designové zpracování a především vynikající praktické vlastnosti. LED svítidla pracují s okamžitým plným výkonem světla a vykazují mnohonásobně delší životnost než běžné zdroje. Bez problémů odolávají prachu, vlhkosti i mechanickým otřesům. Další úsporou je pak i výrazně nižší odběr energie. Vydatné přímé světlo navíc můžete vybírat v mnoha odstínech. Studená bílá podporuje soustředění, zamezuje předčasnému vzniku únavy, bolesti hlavy nebo podráždění očí. Je skvělou volbou právě pro pracovní nebo studentský kout.

Při výběru si dejte na čas, projděte si nabízené lampy i stropní svítidla. V designu volte raději neutrální barvy a tvary, které nerušivě doplní vaši pracovnu a nebudou strhávat pozornost. Dobře volené svítidlo vám nabídne variabilní využití a garantuje velkou míru spokojenosti.