Bezpečnostní zóny pro umístění svítidel

Bezpečnostní zóny pro umístění svítidel

Koupelna má jen zřídka přístup k přímému dennímu světlu. Pro pohodlné užívání je třeba prostor vybavit kvalitními zdroji, které zastoupí běžné rozptylové světlo a intenzivně osvětlí i prostor kolem toaletního zrcadla nebo nad umyvadlem. Při výběru je třeba respektovat nejen vzhled a dostatečnou vydatnost zdroje, důležitým kritériem je také bezpečný provoz.

Bezpečnostní zóny

Zavedení elektrických rozvodů a svítidel podléhá přísným normám. Interiér koupelny můžeme rozdělit na několik úrovní. Prostor v bezprostřední blízkosti vany nebo sprchového koutu nepovoluje instalaci spínačů ani zásuvky. Nejbližší zóna pro umístění světel je až výška 2,25 m. I v této výšce je však třeba instalovat pouze zařízení s malým napětím. Zásuvky pro holicí strojky, fén nebo vydatné zdroje světla mají prostor až ve vzdálenosti 0,6 m od vany.

Kvalitní zdroje

Světla pro vybavení koupelny jsou zpravidla realizována z výrazně kvalitnějších a odolnějších materiálů. Kryt musí ochránit nejen zdroj světla, ale také uživatele interiéru. Kryt musí bránit pronikání vzdušné vlhkosti a odolat i možnému zasažení přímé vody. Kapky vody od sprchy nesmí omezit provoz ani způsobit zkrat.

Doporučujeme vybavit interiér centrálním stropním svítidlem, které zastoupí běžné nároky na osvětlení. Vyhoví pohybu v koupelně, rychlé úpravě nebo použití toalety. Intenzivní zdroje mají své místo nad umyvadlem a toaletní skříňkou. Jsou důležité pro úpravu účesu a make-upu nebo holení. Počet svítidel volte uváženě, přizpůsobte jejich intenzitu velikosti prostoru i dispozičním možnostem. Před nápadným designem upřednostněte střídmý neutrální vzhled. Nebude působit rušivě a v případě pozdějších úprav vyhoví jako elegantní základ.

Odborná instalace

Zatímco si v ostatních částech bytu můžete poradit svépomocí a instalaci stropního svítidla zvládne dobře každý uživatel. U vybavení koupelny se raději obraťte na kvalifikovaného elektrikáře. Doporučí vám vhodný stupeň ochrany, správnou instalací předejde vážným komplikacím a problémům. Svítidla si samozřejmě můžete vybrat podle vlastního uvážení. Například v e-shopu Svitime.eu můžete volit klasická stropní i přisazená svítidla. Prodejce garantuje pečlivé zpracování i dlouhou životnost všech nabízených zdrojů.