Návrh osvětlení

Při zařizování interiéru je třeba posuzovat projekt osvětlení velmi pečlivě se zaměřením na jednotlivé využívané plochy místností, které se svou povahou a účelem kladou vždy jiné nároky. Každá místnost má svá specifika. Rovněž dobře zvažte začlenění nových LED technologií, které vám mohou efektivně pomoci vyřešit moderní účelné osvětlení a zároveň minimalizovat náklady.

Osvětlení do kuchyně a obývacího pokoje

Moderní trendy bydlení spojují kuchyně s hlavním obývacím prostorem. Osvětlení by se zde mělo nést v jednotném estetickém duchu. A mělo by prostor členit na jednotlivé části s přesným ohledem na potřebu přímého nebo jen doplňkového zdroje.

Dominantou bývá závěsné nebo stropní svítidlo nad jídelním stolem. Nemusí to však být pravidlem. Pro společný prostor jsou velmi vhodnou variantou i podhledová svítidla. Tato varianta se těší stále větší oblíbenosti, díky rovnoměrnému osvětlení a minimalistickému designu.

Pro práci na ploše kuchyňské linky je třeba využít přímý dostatečně silný světelný zdroj. Vždy k němu patřily zářivky. Já bych raději doporučil modernější a úspornější LED pásky. Pásky se vkládají do hliníkových profilů (takzvaných LED lišt). Ty je pak možné kombinovat barevně i co do délky přesně na míru vašeho vybavení. Doplňkem je pak svítidlo umístěné nad linkou se směrovým vyzařováním ke stropu.

Ukázka aplikace Led pásku v kuchyni

Ukázka aplikace Led pásku v kuchyni

Obývací prostor nevyžaduje jedno přesně zaměřené místo k osvětlení, ale naopak pro příjemnou atmosféru rovnoměrné záření lustrem s více zdroji, nejlépe LED a k němu vhodně rozmístěné lampy, nástěnná svítidla s menším výkonem a podhledová světla s LED žárovkami.

Obývák dává perfektní příležitost k začlenění stmívatelných zdrojů . Efektivně docílíte řady proměn místnosti od klidného relaxačního prostoru až po dobře osvětlenou místnost pro setkání celé rodiny.

Osvětlení do ložnice

Při realizaci osvětlení v ložnici dobře zvažte, kolik času v této místnosti skutečně trávíte. Pro běžný pohyb stačí nepřímé osvětlení nebo centrální nástěnné. Náruživým čtenářům nebo pro pracovní kout bych rozhodně doporučoval dostatečně výkonné lampičky.

Osvětlení dětské pokoje

Pokoj je pro vaše děti celým malým světem. Rozhodně nespoléhejte na jedno centrální svítidlo. Samotný lustr není v žádném případě dostačující. Pokoj rozčleňte na zóny: přímé silné světlo pro pracovní stůl k práci a učení, bodové světlo ke čtení u postele, i noční osvětlení LED s malým příkonem, které může svítit celý večer a zvýší pocit bezpečí.

Koupelna

S ohledem na vysokou míru vzdušné vlhkosti pak v koupelně musíme řešit osvětlení s velkým důrazem na zvýšené IP krytí, doporučuji IP20 a více. Nabízí se účelná a čistá podhledová bodová svítidla.

Použití led svítidel v koupelně - pásky i bodovky

Použití led svítidel v koupelně – pásky i bodovky

Zde pozor, pokud je svítidlo instalováno přímo nad vanou, nebo sprchovým koutem, musíte volit nízké napětí 12V. Tato svítidla se zapojují přes trafo 230V na 12V. Právě podhledová LED svítidla již toto trafo obsahují.

Vkusné je však i klasické bodové osvětlení s LED žárovkami na 12V. A opět, i při osazení  LED žárovkami na 12V musíte použít i vhodné LED trafo. Vhodnou variantou je i stropní a nástěnné osvětlení.

Posledním neméně důležitým osvětlovaným bodem je samostatné zrcadlo. Jak vidíte i v koupelně je možné vybírat z velkého množství variant, ale vzhledem k údržbě, integrovaným trafům doporučujeme svítidla do podhledu.

Chodby a schodiště

Osvětlení většiny chodeb a schodišť dostatečně řeší přisazené centrální svítidlo. Navrhuji samozřejmě zachovat jednotný ráz. Využíváte-li v hlavních obytných prostorách bodové světlo, je vhodné zařadit jej i na chodby.

Velmi zajímavou a praktickou novinkou jsou vestavná noční LED svítidla. Zabudovávají se cca 30cm nad podlahu tak, aby v noci komfortně osvětlili průchozí prostory. Kdykoli v noci můžete projít vaším bytem bezpečně a bez rušivého oslnění stropním svítidlem. Tuto možnost vyhledávají nejčastěji rodiny s dětmi.

Barva světla

S vývojem technologií se do popředí debat o správném osvětlení dostává i ideální barva světla. Na základě letitých zkušeností souhlasím s názorem, že pro interiéry je nejpříjemnější teple bílá barva světla 2700-3300 K. Vytváří útulnou a pohodovou atmosféru. Naproti tomu studené světlo 4000 – 5000 K je vhodné do koupelny nebo pracovny, kde má působit čerstvě a povzbudivě. Nicméně je vždy ideální si „svůj“ odstín světla vyzkoušet a dobře promyslet.

Radou závěrem bych vám doporučil při pořizování LED svítidel, nebo LED žárovek, volit minimální Ra (tj. barevné podání světla) v hodnotách 80 a víc. Předejdete zkreslení barev a světelný tok bude působit přirozeně.