Jak vybrat to pravé osvětlení

Jak vybrat to pravé osvětlení

Vybrat správné osvětlení není zdaleka tak jednoduché, jak se může zdát. Výrobci vás sice doslova zahltí množstvím variant a designů, ale svítidlo nestačí koupit pouze podle vzhledu. Důležitá je intenzita i barva světla, možnost umístění v daném prostoru, náročnost instalace i třeba samotná úspora v běžném provozu a životnost. Čím se při návrhu osvětlení řídit a kterých chyb se vyvarovat?

S jedním lustrem si rozhodně nevystačíte

V žádné místnosti si nevystačíte pouze s jediným zdrojem. Ideální je prostor rozdělit do několika vrstev a postupně vybírat osvětlení, která můžete mezi s sebou kombinovat. Získáte tak větší variabilitu, vyhnete se pozdějším dodatečným nákupům a vybavíte celý prostor při jedné „práci“ prakticky a užitečně.

Centrální LED svítidlo poslouží jako zdroj světla pro běžné činnosti. Může to být klasické závěsné svítidlo, vybrat však můžete i přisazená LED svítidla, moderní a praktická jsou i bodová světla instalovaná přímo do podhledu nebo reflektory umístěné na vodící struně. Směr světla můžete měnit a přizpůsobit budoucímu vybavení a nábytku.

Pro plochu pracovního stolu, nebo i místo pro čtení pak musíte vybrat samostatné přímé osvětlení. Dalšími zdroji pak mohou být různá dekorativní nebo doplňková světla. Zajímavá mohou být i nástěnná svítidla umístěná po obvodu místnosti. Vždy se snažte jako první řešit intenzitu světla a hledat optimální variantu, která ideálně poslouží typu vyžití místnosti. Design a barvu krytu sladíte až jako poslední, byť má samozřejmě také svou důležitost.

Vybírejte osvětlení pro každý typ místnosti zvlášť

Právě typ využití místnosti zásadně proměňuje typ svítidel, mezi kterými budete vybírat. Obecně platí, že pro ložnici a chodbu jsou vhodná světla méně intenzivní v odstínu teplé bílé. Pracovna, ale také kuchyně nebo koupelna vyžadují světlo silné a v odstínu studené bílé. Pro obývací nebo dětský pokoj jsou vhodné zdroje v neutrálních barvách.

Svítidla pevně instalovaná volte raději v méně nápadném stylu. Nebudete muset s pozdější obměnou interiéru nebo vybavení investovat i do změny svítidel. Pokud chcete popustit uzdu fantazii, vybírejte atraktivní nebo nápadná svítidla v kategoriích doplňkových nebo náladových svítidel. Populární jsou LED pásky, kterými můžete vytvořit vlastní originální instalaci, svítící sošky nebo předměty, řetězy. To vše můžete snadno vybrat, zapojit do koncepce bytu a až se vám naskytne lepší nápad, opět snadno vyměnit.

Dejte přednost úsporným LED zdrojům

Před nákupem je dobré projít několik katalogů se svítidly a udělat si představu o možných variantách. Také je dobrým tipem vybavit se znalostí velikosti místnosti. Centrální nebo rozptylová svítidla pak budete lépe vybírat s ohledem ke znalostem reálií. Vždy se také snažte alespoň trochu předjímat budoucí změny a vybírat nadčasově.

A samozřejmě vždy se snažte myslet i na úsporu. LED svítidla dokáží i v malém zdroji vydat intenzivní proud světla a zásadně omezit spotřebu energie. Vykazují také násobně delší životnost a vyšší odolnost, i to se v nákladech pozitivně promítne. Navíc dostanete v mnoha modelech i možnost pracovat s funkcemi stmívání, proměn barev nebo budete moct napojit osvětlení do systému chytré domácnosti.