Osvětlení podkroví

Osvětlení podkroví

Podkroví může otevřít další bytový prostor s originálním řešením. Dispozice členitých prostor, snížené podhledy, střešní okna, to vše může vytvořit jedinečnou atmosféru. V podkroví může vzniknout útulná domácí kancelář, dětský nebo studentský pokoj nebo dokonce kompletní malý samostatný byt. Komfort využívání podkroví i jeho styl pak ještě dále umocní dobře navržené osvětlení. Jak na to a čemu věnovat maximální pozornost?

Moderní, praktické a úsporné

Při výběru osvětlení je výhodné dávat přednost LED zdrojům. Spojují výhody vydatného světla i z relativně malého zdroje, ke svému provozu potřebují jen minimum energie, mají násobně delší životnost i odolnost. Navíc moderní výrobci typ osvětlení podporují i nápaditým designem.

Snížené podhledy i omezený prostor bude vyžadovat dobré rozmístění světel. Dobré je volit několik míst a různé úrovně, odkud bude umělé světlo do prostoru dopadat. Ideální jsou podhledové panely. Hladká geometrická plocha nepůsobí rušivě a dokáže prozářit a rozjasnit i poměrně malý cloněný kout. Variabilním řešením jsou pak světla bodová, která můžete instalovat v různém seskupení. Jediné centrální svítidlo nebude půdnímu interiéru vyhovovat. Lépe je světla rozmístit v celém prostoru.

Buďte originální

Další možností je také využít vlastní kreativitu a klasická podhledová nebo bodová světla kombinovat s https://www.svitime.eu/kategorie-produktu/led-pasky/>LED pásky. Svítidla nemusí mít jen podobu klasického lustru nebo reflektoru. Jednoduchá instalace a minimální nároky na technickou přípravu dovoluje vést dlouhou řadu drobných světel po celém obvodu místnosti, lemovat poličky, hrany nábytku nebo dokonce vytvářet vlastní stylizace, třeba přímo na stěně.

Nezapomeňte na doplňky

Osvětlení jakéhokoliv prostoru by mělo dát možnost přizpůsobit si světlo, a to jak v tónu barvy, tak v jeho intenzitě. I v podkroví se nejlépe uplatní LED svítidla, která jsou kombinovaná se stmívači nebo dovolí proměňovat barevné spektrum. Centrální svítidlo projasní celý prostor a zastoupí běžné denní světlo. Svítidla v nižší úrovni mohou posloužit pro soustředěnou práci u stolu, nebo i čtení v klidném koutku. Náladová světla, tlumená nebo v barvách oranžové, červené, modré pak mohou vytvořit příjemnou atmosféru pro relaxaci nebo zastoupit kulisu pro sledování TV.

Náladová světla navíc mohou zastoupit i funkci dekorace. Světlem můžete nápaditě upozornit na zajímavou dispozici, tvar místnosti. Výrazným světlem můžete opticky prostor zvětšit, projasnit nebo naopak rozdělit na menší části. Světlo může ozářit výraznou dekoraci, poličku, vitrínku. Nechte se inspirovat a vyberte si zdroje, které podkroví dodají nejen nutné světlo, ale budou určovat i atmosféru a podpoří estetiku celého interiéru.