Barva světla LED svítidel / spektrum osvětlení

Barva světla LED svítidel / spektrum osvětlení

Barva světla může rozhodnout o pocitu osobního komfortu, dokreslí atmosféru, může uklidnit, ale také znásobit míru soustředění. Pro každý prostor i pro každou činnost je optimální jiné světlo. Pokud vybíráte nová svítidla, věnujte dost času nejen samotné konstrukci a intenzitě. Rozhodně se vyplatí dobře vysledovat i odstín bílé, kterou nový zdroj bude vydávat.

Příjemná pohodová atmosféra

Když se vrátíte večer po náročném dni, jistě na vás bude ostré bílé světlo působit dráždivě a nepříjemně. V ložnici, ale i v obýváku vaši relaxaci mnohem lépe doprovodí svítidla v barvě teple bílé. Každý zdroj uvádí odstín světla číselným údajem. Pro teplou bílou platí rozmezí 2 800 – 3 500 K. Světlo má nádech do žluta, podobá se mírně odleskům třeba svíčky nebo plamenům ohně. V lampách, dekorativních svítidlech nebo v přisazených stropních světlech vám pomůže uvolnit se. Také při noční cestě na toaletu nebude pro vás rozsvícení násilným kontrastem.

Světlo, které efektně zastoupí přirozený denní svit

Takzvaná denní neutrální bílá je vymezená údaji 4 000 – 5 000 K. Tento odstín se nejvíce přibližuje běžnému dennímu světlu. Působí přirozeně, nedráždí oči a vytvoří univerzální základ pro všechny běžné činnosti. Svítidla v denní bílé jsou ideální pro obýváky, dětské pokoje, kanceláře, respektive pro světla, která mají za úkol zastřešit rozptylové základní osvětlení.

Soustřeďte se na práci, šetřete ale svůj zrak

Studená bílá v hodnotách 5 500 – 6 500 K je barvou pro přímé osvětlení pracovního stolu. Zkuste vyměnit zdroj v lampě na desce v pracovně, velmi rychle pocítíte zásadní změnu k lepšímu. Studená bílá nezkresluje barvy, perfektně vytáhne i detaily. Navíc přináší efekt vyššího soustředění, potlačuje pocit únavy. Studené bílé světlo se uplatní i v kuchyni, například ve svítidlech vedených po spodní hraně skříněk, nebo v koupelně, kde perfektně osvětlí toaletní zrcadlo.

Efekty pro každou příležitost

Moderní výrobci plně využívají všech výhod LED osvětlení. Zdroje vykazují nejen vysokou variabilitu v barevných odstínech bílé, navíc jsou vysoce úsporné. Dokáží vám ušetřit náklady dokonce dvakrát, snižují spotřebu energie, a navíc i vykazují mnohonásobně delší životnost. Pokud se nebojíte experimentovat, můžete využít i další bonusové možnosti. Světelné zdroje mohou nabízet i RGB kombinaci. Pod zkratkou je schované označení barev – červená, zelená a modrá. Tyto zdroje dokáží proměnit interiér v opravdové explozi barev, můžete osvětlení tlumit, střídat, nebo si vybrat odstín, který podmaluje romantickou atmosféru. Nechte se inspirovat a nová LED svítidla vybírejte doslova na míru každému prostoru.