Zapojujeme LED pásek: 7 kroků, jak si rozsvítit dům i zahradu

Zapojujeme LED pásek: 7 kroků, jak si rozsvítit dům i zahradu

LED pásky otevírají zcela nové a originální možnosti, jak osvětlit interiér bytu, ale třeba i venkovní sezení na zahradě. LED pásky můžete velmi snadno instalovat v dlouhých liniích i nápaditých tvarech. Vlastní světelná instalace pak navíc může měnit intenzitu světla či jeho barvu. Jak LED pásky správně vybrat a instalovat?

1.      Parametry, které je třeba znát

Pružný pásek osázený malými zdroji vám nabídne celý soubor parametrů. Je dobré se s nimi předem seznámit a pásek vybírat s ohledem na konkrétní prostředí i očekávané využití. Zajímat vás bude především výkon, provozní napětí, IP krytí a případně také index podání barev či barvy svícení.

Výkon světelného zdroje udávají jednotky lumenů, pro pásky je doporučená hodnota alespoň 1 100 l. Pro velké prostory nebo pokud má být pásek silným zdrojem se nebojte vybírat i hodnoty ke 2 000 l.

LED pásky nemůžete zapojit přímo do zásuvky, je třeba vybrat redukci pro 12 nebo 24 V, k tomuto bodu se ještě vrátíme. Ověřit si musíte také IP krytí, které je důležité zejména pro pásky do venkovních prostor, popřípadě koupelen nebo kuchyní. IP 65 je označením vlhku odolná, IP 68 vodotěsná. Pro běžný obývací pokoj postačuje IP 20.

Stran intenzity a barvy světla pak doporučujeme index podání barev v rozmezí alespoň CRI 80 až 100. Barva světla pak záleží na očekávaném využití. Teplá bílá je příjemnou barvou pro ložnice, studená bílá je ideální pro osvětlení pracovní plochy. LED pásky navíc dovolují proměny v celé barevné škále RGB nebo dokonce stmívání, zde je tedy rozsah zcela na vašem uvážení a třeba i fantazii.

2.      Příkon zdroje

Vraťme se k napájení, vyberte napěti 12 nebo 24 V a pak následně spočtete spotřebu energie. Výrobce udává spotřebu na metr délky, ale dobré je zahrnout cca 20 % rezervu, ab se trafo zdroje nepřehřívalo a nepracovalo na hraně výkonu. Stačí tedy pouze vynásobit délku pásku s tímto údajem a zjistíte potřebnou hodnotu. Pro běžné využití stačí klasické zásuvkové zdroje opatřené DC konektorem. Možné jsou i zdroje voděodolné k napojení na vodiče 230 V.

3.      Ovládání pásku

LED pásku můžete připojit klasický vypínač, kombinovat však můžete i stmívač. Nejpohodlnější jsou však ovládání dálková nebo ovladače napojené na okruhy chytré domácnosti. Můžete pak regulovat intenzitu světla i jeho barvu.

4.      Délka a tvar pásku

Pásky můžete relativně libovolně tvarovat a upravit i v samotné délce, stačí sledovat výrobcem označená místa. Pružný plastový pásek stačí zastřihnout běžnými nůžkami, oprava a opětovné prodloužení zajistí pájení.

5.      Připojte LED pásek ke zdroji

Pokud máte vybraný pásek, místo k instalaci, a vyřešené ovládání i zdroj, pak teprve přichází na řadu praktická část instalace. Pásek může být napojený ke zdroji již jako hotový produkt, pokud ne, musíte zastřižený konec pásku pájecím cínem spojit. Postup spojuje červený vodič na plus a černý na minus. Výsledný spoj chraňte smršťovací bužírkou.

6.      Kontrola!

Před finální instalací vyzkoušejte funkci!

7.      Upevněte pásek

Využít můžete samolepicí vrstvu a pásek přitlačením přilepit na danou plochu. Hliníkový profil vám sice přidělá práci navíc, ale zpevní a zafixuje pásek přeci jen lépe. I tento profil je možné přichytit lepením, možné varianty jsou i šroubování nebo pomocí úchytek.

Povrchové lišty vám dovolí vytvořit z pásku vlastní závěsné svítidlo, oblíbené jsou i lišty rohové, které dokonale kopírují tvar místnosti nebo profily k zapuštění. Lišta zapuštěná do sádrokartonu vyžaduje plánování předem, ale ve výsledku předčí očekávání a vytvoří skutečně luxusní efekt. Vždy záleží na podkladu, tvaru vedeného pásku i vaší šikovnosti.

Jak vidíte na postupu, největší a nejtěžší části je výběr pásku. Samotná instalace může zabrat i jen několik málo desítek minut. Nebojte se experimentovat ani hledat nové cesty. Nápadité osvětlení vám zpříjemní bydlení, a navíc přinese i prvky originality.